dnes je 30.11.2021

Input:

Návrat do práce po rodičovskej dovolenke v ZP

26.10.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.7.4.1 Návrat do práce po rodičovskej dovolenke v ZP

JUDr. Juraj Mezei, PhD.


Ako môžem postupovať pri návrate zamestnankyne z materskej po 9 rokoch? Daná zamestnankyňa pracovala na polovičný úväzok ako psychologička - s kvalifikáciou a 1/2 úväzok ako vychovávateľka bez kvalifikácie. Teraz sa hlási späť do zamestnania, ale ako vychovávateľka ju zastupuje už 9 rokov pracovníčka s plnou kvalifikáciou a na mieste psychologičky ju tiež zastupuje odborníčka, ktorá svoju prácu vykonáva veľmi dobre a nerada by som sa s ňou rozlúčiť. Existuje zákonný postup, ako neprijať túto pracovníčku späť na pracovné pozície?

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky je zamestnávateľ povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný ju zaradiť na inú prácu